وضعیت تنفس پس از جراحی بینی

وضعیت تنفس پس از جراحی بینی

تنفس پس از جراحی بینی

وضعیت تنفس پس از جراحی بینی | یکی از نگرانی های افراد برای جراحی بینی ، امکان بروز مشکلات تنفس پس از جراحی بینی می باشد، که اگر در هنگام عمل بینی اصولی از قبیل رفع پولیپ بینی و ضایعه ها، اصلاح صحیح توربین و شاخک ها و غیره با دقت و صحیح رعایت شود، می توان این اطمینان را داشت حتی اگر بینی کوچک شده باشد با هیچ گونه مشکل تنفسی بعد از عمل بینی مواجه نخواهید شد. اگر به دنبال فهمیدن علت بروز تنگی تنفس بعد از رینوپلاستی هستید یا می خواهید با راه های بهبود تنفس پس از جراحی بینی آشنا شوید .

اکثر مراجعین بر این باورند که پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، دچار مشکلات تنفسی خواهند شد و متقابلاً برخی افراد تصور می کنند مشکل تنفس حتما برطرف خواهد شد. لازم به ذکر است اگر مشکل تنفس مربوط به انحراف تیغه میانی باشد یا مشکل از دریچه های داخلی باشد، در حین عمل جراحی زیبایی امکان برطرف کردن آن وجود دارد.

خشکی و گرفتگی بینی بعد از عمل نیز گاهی باعث بروز مشکلات تنفسی می شود، که این گرفتگی ها گذرا یا طولانی می باشد و عمدتاً گرفتگی های زود گذر به دلیل تورم داخلی بعد از عمل است و بخش زیادی از ورم داخلی و بیرونی بینی در طی هفته های اول تا حد زیادی کاهش می یابد. اما از بین رفتن ورم بطور کامل چند ماهی زمان می برد. البته زخم های طبیعی که در بینی به واسطه عمل ایجاده شده نیز خود موجب مشکلات تنفسی می شود.

پیشنهاد مطالعه
هدف از جراحی مجدد بینی چیست ؟

جراح بینی اصفهان | جراحی زیبایی بینی اصفهان | بهترین دکتر جراح بینی اصفهان


همراه ما باشید با مطالب جذاب و خواندنی دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان و فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان  :


آیا تنگی نفس بعد از عمل بینی طبیعی است ؟

کیپ شدن بینی و تنگی آن در بسیاری از مواقع به دلیل وجود ترشحات بسیار زیاد بعد از جراحی بینی و التهاب و ورم های موجود می باشد. این اتفاق تا چندین ماه بعد از رینوپلاستی نیز کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی در رابطه با وجود تنگی نفس نیست. همان طور که اشاره شده است برخی از مشکلات تنفسی موقتی بوده و در نتیجه ورم و دیگر اثرات جانبی پس از جراحی نمود پیدا کرده اند.

از آن جایی که شما در این مدت نمی توانید درون بینی خود را تمیز کنید ممکن است مخاط و مواد خارجی وارد شده به بینی همان جا باقی بمانند و راه تنفس را مسدود کنند. در این صورت می توانید از اسپری بینی سدیم کلراید استفاده کنید.  ورم خارجی بینی و دیواره داخلی آن نیز ممکن است مجرای تنفسی را به طور موقت تنگ کند و نفس کشیدن کمی دشوار شود. می توانید با قرار دادن کمپرس یخ بر روی بینی، به کاهش تورم در آن ناحیه کمک کنید که در نتیجه آن دشواری تنفس هم برطرف خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه
آخرین جراحی زیبایی بینی در سال1400 توسط جراح بینی اصفهان

البته برخی از مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی ایجاد شده ممکن است به مدت طولانی تری باقی بمانند یا حتی برای برطرف کردن آن ها لازم به انجام رینوپلاستی ترمیمی باشد. اگر مسیر تنفس یا مجرای تنفس تضعیف شود، یا استخوان بینی و دیواره جانبی بینی بیش از حد نرمال تنگ و باریک شوند، اختلالات تنفسی بروز پیدا می کنند. هر تغییری که در مجرای تنفس درونی بینی و سوراخ های بینی ایجاد شود، در صورت اعمال نادرست آن، می تواند در پروسه نفس کشیدن اثر گذار باشد.

جراح بینی اصفهان | جراحی زیبایی بینی اصفهان | جراحی زیبایی بینی پهن و گوشتی

تنفس پس از جراحی بینی

یکی از مواردی که پس از انجام عمل زیبایی بینی ممکن است در عملکرد تنفس اختلال ایجاد کند مربوط به مجراهای تنفسی می شود. ممکن است طی عمل بینی، جراح مجراهای تنفسی را بیش از حد باریک کرده باشد که در نتیجه آن شما متوجه دشواری در تنفس می شوید. این عارضه معمولاً پس از برطرف کردن قوز و برآمدگی بینی رخ می دهد.

عامل دیگری که امکان دارد تنفس پس از جراحی بینی را دچار مشکل کند، خونریزی بینی است. این عارضه معمولاً زمانی رخ می دهد که بر روی سپتوم بینی حفره ای ایجاد شده باشد. به همین دلیل بافت داخلی بینی خشک شده و مستعد خونریزی می باشد؛ به خصوص زمانی که بینی شما به واسطه عامل تحریک کننده ای همچون عطسه، تحریک شود.

پیشنهاد مطالعه
بهترین متخصص جراح بینی

فاکتور دیگری که می تواند مسبب بروز مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی باشد، برش و خارج کردن بخش زیادی از بافت غضروفی بینی است. این امر سبب می شود تا دو دیواره جانبی بینی هنگام انجام عمل دم به هم دیگر برخورد کنند و راه تنفس را مسدود سازند. البته این مشکل قابل درمان است. فرد می تواند تحت جراحی ترمیمی بینی قرار گیرد و جراح طی عمل، با بکارگیری تکنیک پیوند می تواند این مشکل را برطرف سازد.

در برخی موارد خاص پس از عمل، ممکن است جراح درون بینی برای جلوگیری از خونریزی و حفظ ساختار بینی از تامپون بینی استفاده می کند. این امر خود، تنفس را برای چند روز دشوار می کند. در این مدت بهتر است از راه دهان تنفس کنید. پس از چند روز تامپون از بینی خارج می شود. در گذشته برای تمام بیماران از این تامپون مخصوص استفاده می شد اما امروزه فقط برای افرادی که شرایط خاصی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر موارد علل بروز مشکلات تنفسی میتوان به بزرگ شدن بیش از حد شاخک های بینی و انحراف تیغه بینی اصلی اشاره کرد که این موارد نیز به سهولت درمان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *