درمان آلرژی فصلی با جراحی بینی امکانپذیر است؟

درمان آلرژی فصلی با جراحی بینی امکانپذیر است؟

آیا درمان آلرژی های فصلی با جراحی بینی امکانپذیر است؟

آلرژی فصلی در بازه های مختلف سال به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی از ذرات معلق در هوا مانند گرده گیاهان با بروز علایمی آغاز می شود. این عارضه تنفسی عموما باعث خارش پوست، آبریزش بینی، عطسه و در برخی موارد قرمز شدن چشم‌ها می شود.

افرادی که از آلرژی و حساسیت فصلی رنج می برند همواره نسبت به تاثیر جراحی بینی (رینوپلاستی) بر شرایط تنفسی خود نگران هستند. چرا که بافت و غضروف بینی طی این عمل دستخوش تغییراتی شده و امکان دارد این تغییرات باعث تشدید مشکلات تنفسی فرد گردد.

همراه ما باشید با مطالب جذاب و خواندنی دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان و فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان  :

جراح بینی اصفهان | جراحی زیبایی بینی اصفهان | درمان آلرژی با جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

تاثیر جراحی بینی بر آلرژی فصلی

همانطور که اشاره شد، افرادی که متقاضی جراحی زیبایی بینی هستند ممکن است . به بیماری های تنفسی مختلفی مانند نفس تنگی، مشکلات ریوی و آلرژی های فصلی مبتلا باشند . و نسبت به تاثیر جراحی بینی بر شرایط تنفسی خود دچار نگرانی باشند.

پیشنهاد مطالعه
دلایل محبوبت عمل بینی در بین آقایان

در این مورد باید اشاره کنیم آلرژی فصلی در نزدیک به ۲۰% افراد جامعه وجود داشته و صرفا شدت علائم آن ممکن است در افراد متفاوت باشد. چرا که گرده افشانی گلها به طور طبیعی باعث ایجاد واکنش در سیستم ایمنی انسان می شود. لذا عارضه نامبرده به عنوان یکی از مشکلات رایج در میان افراد جامعه محسوب شده . و به هیچ عنوان مانعی برای انجام عمل بینی نمی تواند باشد.

در این موارد پزشک با انجام یک سری سوالات از بیمار در مورد شدت آلرژی او مانند آب ریزش بینی، نفس تنگی، سرفه و سایر موارد نسبت به کنترل این علائم اقداماتی را انجام می دهد. به عنوان مثال به فرد توصیه می شود که حداقل یک نصفه روز قبل از جراحی از داروهای ضد آلرژی و اسپری های کورتن دار استفاده نماید.

همچنین امکان دارد در برخی موارد پزشک تصمیم بگیرد حین عمل جراحی بینی از روش های خاصی استفاده کند . تا علائم آلرژی مانند آب ریزش و ترشح پشت حلق بعد از عمل کم تر شود.

نقش جراحی بینی در رفع عوارض آلرژی

جراح بینی نقش مهمی در رفع عوارض آلرژی دارد. آلرژی‌ها ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند عطسه، سرفه، خارش چشم و بینی، تورم صورت و سایر علائم ناخوشایند شوند. در صورتی که عوارض آلرژی به صورت مزمن و شدید باشند . و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهند . جراح بینی ممکن است به عنوان گزینه‌ای برای رفع این عوارض در نظر گرفته شود.

بسیاری از عوامل آلرژن‌زا در هوا قابل تشخیص هستند . و باعث ایجاد التهاب در بینی و سایر قسمت‌های صورت می‌شوند. جراح بینی ممکن است . با اجرای فرآیندهای جراحی مانند جراحی ترمیمی (Rhinoplasty)، تورم‌ها و التهابات موجود در بینی را کاهش داده و عوارض آلرژی را بهبود بخشد. به عنوان مثال، در صورت وجود تورم‌های ناشی از آلرژی در دستگاه تنفسی، جراح ممکن است . باعث بازگشایی مجدد مسیر هوایی شود و تنفس راحت‌تر را فراهم کند.

پیشنهاد مطالعه
رفع چاقی صورت بعداز عمل بینی

بنابراین، نقش جراح بینی در رفع عوارض آلرژی شامل کاهش التهابات و تورم‌ها، بهبود ساختار بینی و بازگشایی مسیر تنفسی به شکلی صحیح بسیار حائز اهمیت است.

جراح بینی اصفهان |  جراحی زیبایی بینی اصفهان |  آلرژی فصلی و جراحی بینی

روش های پیشگیری از تشدید آلرژی فصلی بعد از جراحی بینی

  1. اجتناب از قرار گرفتن طولانی در معرض گرده های آلرژن مانند گرده گیاهان و گل ها
  2. استفاده از داروهای ضد آبریزش و گرفتگی بینی که با ایجاد انقباض در عروق باعث بهبود موقت گرفتگی بینی می شوند.
  3. اجتناب از حضور طولانی مدت در هوای آلوده
  4. مصرف داروهای آنتی هیستامین خوراکی (با مشورت پزشک)
  5. شستشوی مرتب و مداوم بینی با سرم

آیا افراد مبتلا به آلرژی نیز می توانند عمل بینی انجام دهند؟

همانطور که اشاره شد افرادی که مبتلا به آلرژی های فصلی هستند . نیازی نیست نسبت به انجام جراحی زیبایی بینی نگرانی داشته باشند. ولی بهتر است قبل از انجام جراحی مصرف داروهای ضد حساسیت را آغاز کرده و تا چند ماه پس از عمل بینی ادامه دهند.

آلرژی یا حساسیت فصلی عارضه متداولی است که در نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دیده شده . و طی فصول خاصی از سال با علایمی مانند آبریزش بینی، عطسه، سرفه و تنگی نفس بروز پیدا می کند.

پیشنهاد مطالعه
مسواک زدن بعد از عمل بینی

این مشکل برای افراد در زمان انجام جراحی بینی مشکلی ایجاد نکرده  . و صرفا پزشک نسبت به کنترل علائم آلرژی فصلی در دوره نقاهت جراحی توصیه هایی انجام می دهد. چرا که در صورت واکنش بدن در هفته های ابتدایی جراحی ممکن است مشکل جدی در روند ترمیم بافت های آسیب دیده بینی به وجود آید.

افرادی که آلرژی فصلی دارند معمولا به گیاهانی حساسیت دارند . که در طول سال با آنها در تماس هستند. بهترین روش جلوگیری از این آلرژی اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا و همچنین مصرف داروهای آنتی هیستامین خوراکی و شستشوی مداوم بینی با سرم های مخصوص است.

جراح بینی اصفهان |  جراحی زیبایی بینی اصفهان |  درمان آلرژی فصلی با جراحی بینی امکانپذیر است؟

آیا آلرژی فصلی می تواند تاثیر منفی در نتیجه جراحی زیبایی بینی داشته باشد؟

خیر، این عارضه به خودی خود باعث ایجاد تاثیرات خاصی در نتیجه جراحی بینی نشده و صرفا برای کنترل علائم آن در چند هفته ابتدایی بعد از جراحی توصیه هایی مانند مصرف داروهای مختلف توسط پزشک انجام می شود.

از شاخص ترین روش های پیشگیری و درمان آلرژی فصلی در دوران نقاهت جراحی به چند مورد اشاره نمایید؟

استفاده از داروهای ضد آبریزش و گرفتگی بینی که با ایجاد انقباض در عروق باعث بهبود موقت گرفتگی بینی می شوند – اجتناب از حضور طولانی مدت در هوای آلوده – مصرف داروهای آنتی هیستامین خوراکی (با مشورت پزشک) – شستشوی مرتب و مداوم بینی با سرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *