کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی بینی

کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی بینی

علت کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی و درمان آن

کج شدن نوک بینی | یکی از دلایل شایعی که سبب می‌شود فرد به عمل جراحی زیبایی تن بدهد، کجی بینی است. در برخی از این دسته افراد، کجی بیشتر در نوک بینی محسوس بوده و علت اصلی نافرمی بینی محسوب می‌شود. اما گاهی ممکن است پس از جراحی هم این اتفاق بیفتد و به جای بهبود فرم بینی، شما با کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی مواجه شوید.

این که دلیل کج شدن نوک بینی بعد از عمل چیست و چطور می‌توان آن را از بین برد، موضوع این مطلب است که پیشنهاد می‌کنم تا انتها مطالعه کنید.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان :

جراح بینی اصفهان | کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی بینی

علل اصلی کج شدن نوک بینی پس از جراحی

همان طور که در مطلب کج شدن بینی بعد از عمل (جابجایی غضروف بینی) گفتیم پس از هر جراحی ۵ درصد احتمال دارد که بینی کج شود. این عدم تقارن ممکن است در قسمت استخوانی باشد یا در قسمت نوک بینی اتفاق بیفتد. در آن مقاله به طور مفصل علل و راه درمان کجی بینی را شرح دادیم اما در ادامه به دلایل کجی بینی فقط در قسمت نوک آن می‌پردازیم.

به طور کلی یک دکتر جراح بینی هنگامی می‌گوید نوک بینی کج (Crooked Nose Tip) است که چنانچه خط تقارنی از وسط پیشانی تا چانه ترسیم کنیم، نوک بینی به یک سمت انحراف دارد. یا به عبارتی دیگر خارج از مرکز این خط قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه
پماد تتراسایکلین بعد از جراحی بینی

برخلاف کجی بینی در استخوان یا انحراف بینی، نوک بینی کج کاملا مشهود بوده . و به راحتی قابل تشخیص است. این عدم تقارن سبب می‌شود . که کل بینی کج به نظر رسیده و از آن جایی که فرم نازیبایی به صورت می‌دهد. دلیل خوبی برای جراحی زیبایی می‌شود. هر چند در اغلب مواقع نوک بینی کج مادرزادی بوده یا در اثر سانحه‌ای به وجود می‌آید. اما متاسفانه مشاهده شده که پس از عمل بینی هم رخ داده است.

ضعف جراح

نوک بینی برخلاف قسمت میانی آن تنها از غضروف تشکیل شده است . و نمی‌توان با شکستن استخوان‌ها آن را ترمیم کرد. در نتیجه رفع ناهنجاری‌ها آن و دادن فرم مناسبی به نوک بینی، دکتر جراحی بینی نقش اصلی را دارد. در واقع چنان چه نتواند از تکنیک‌های درستی استفاده کند. و ظرافت لازم را به کار ببرد، نوک بینی در مرکز قرار نگرفته و کج می‌شود.

علل اصلی کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی که جراح مسبب آن است عبارتند از:

  1. برداشتن بیش از اندازه غضروف.
  2. کار کردن بیش از حد بر روی یک سمت بینی.
  3. ضعف یا عدم تقارن تیغه و انحراف غضروف به یک طرف.

تورم

معمولا اگر در هفته‌های اول پس از عمل به جراح بینی خود مراجعه کنید و علت علت کج شدن نوک بینی بعد از عمل را جویا شوید، بی‌شک به شما خواهد گفت که طبیعی است. چرا که تا چندین ماه بینی ورم شدیدی دارد که سبب می‌شود شکل اصلی بینی مخفی بماند.

با این که شش ماه پس از جراحی این ورم‌ها تا حد زیادی در قسمت پل بینی فروکش می‌کنند ولی هنوز نوک بینی درگیر ورم است. زیرا همان طور که پیش‌تر گفتیم نوک بینی غضروفی بوده و نسبت به استخوان ورم آن دیرتر از بین می‌رود. بنابراین برای نتیجه‌گیری در مورد این که کج شده یا نه باید حداقل یک سال صبر کرد.

پیشنهاد مطالعه
افتادگی دریچه میترال و عمل بینی

جراح بینی اصفهان | بینی کلیپسی یا بینی منگنه ای چیست؟

عدم تقارن مادرزادی

مشاهده شده در برخی از افراد کجی نوک بینی به طور کامل از بین نمی‌رود . و نمی‌تواند صددرصد آن را درست کرد. این افراد شامل گروه‌های زیر هستند: ۶ گروهی که کجی بینی بعد از عمل در آن‌ها ۱۰۰% از بین نمی‌رود:

  • افراد دارای کجی بینی مادرزادی.
  • بیمارانی که شکاف کام و لب دارند.
  • کسانی که انحراف بینی شدید دارند.
  • افرادی که سوراخ‌های بینی آن‌ها نامتقارن است.
  • بیمارانی که دو طرف صورت آن‌ها قرینه نیست.
  • افرادی که نیاز به چرخش نوک بینی دارند. (مانند کسانی که نوک بینی افتاده دارند.)

عدم مراقبت لازم پس از عمل

اگر دیگر مطالب سایت را که درباره جراحی بینی است مطالعه کنید. متوجه می‌شوید که یکی از علت‌های اصلی ناهنجاری‌های پس از عمل، عدم توجه به نکات مراقبتی است. چون بینی اندام حساسی است که تقریبا همه‌ی بافت‌های انسانی در آن قرار دارند. در نتیجه با دستکاری آن، هر یک از این بافت‌ها واکنشی نشان می‌دهند . که نیاز است تا زمان بهبود کامل مراقب آن بود.

همچنین از آن جایی که این عضو در مرکز صورت بوده، امکان آسیب و ضربه در آن بیش از سایر قسمت‌ها است. به علاوه نباید فراموش کرد که کار اصلی بینی تنفس است . که این امر باعث می‌شود واکنش‌های نظیر عطسه، سرفه و حتی خوردن سبب فشار بر روی آن شوند. بنابراین رعایت نکات مراقبتی پس از عمل در بهبود ظاهر بینی تأثیر بسیار زیادی دارد.

شکل اولیه بینی

یکی دیگر از علت‌های کجی نوک بینی پس از عمل مربوط به ساختار و فرم اصلی بینی است. مشاهده شده در کسانی که دارای بینی‌ گوشتی هستند یا پوست نوک بینی از ضخامت زیادی برخودار است، احتمال بروز کجی بینی در آن‌ها بیشتر بوده است.

پیشنهاد مطالعه
چه مدت بعد از جراحی بینی میتوان رابطه جنسی برقرار کرد؟

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی موفق.
برای جلوگیری از کجی نوک بینی پس از عمل چه کنیم؟

بهترین راه بای پیشگیری از کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی، دقت و وسواس در انتخاب یک متخصص جراح بینی متبحر و باتجربه است. چرا که به وفور دیده شده که یک جراح ناشی و یا پزشک نامتخصص سبب شده‌اند . که زیباجو پس از عمل دچار مشکلات زیادی شود. بنابراین تا جایی که می‌توانید تحقیق و جستجو کنید . تا یک جراح خوب بینی برای عمل بینی خود پیدا کنید.

در ادامه پس از عمل، حتما نکات مراقبتی که پزشک می‌خواهد را انجام دهید. توجه داشته باشید که عمل بینی برخلاف تصور عموم درد ندارد . و پس از چند روز اول و برداشتن گچ، به روال زندگی عادی برمی‌گردید. اما مراقبت‌های پس از عمل و مراجعه به پزشک تا چند ماه ادامه دارند . و در حقیقت سختی کار در همین موضوع است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی از آن دسته عوارضی است . که باعث کلافگی، افسردگی و اعتراض شدید بیمار می‌شود. زیرا مربوط به بخش زیبایی و ظاهر بینی بوده . و ناهنجاری‌های این چنینی می‌توانند سبب زیر سؤال رفتن جراح و کار نهایی او شوند.

اما توصیه ما این است که قبل از هر کاری صبور باشید . و بدانید که اکثر این ایرادات و مشکلات پس از عمل گذرا هستند. با گذشت زمان و کاهش تورم‌ها بینی شکل بهتری به خود گرفته و معایب اولیه آن برطرف می‌شوند. پس بهتر است به پزشک خود اعتماد کرده و منتظر بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *