پیشگیری و درمان کبودی بعد عمل بینی

پیشگیری و درمان کبودی بعد عمل بینی

کبودی بعد عمل بینی چرا به وجود می‌آید و چطور از بین می‌رود؟

کبودی بعد عمل بینی | عمل بینی شایع‌ترین و پرطرفدارترین جراحی زیبایی در دنیا و به ویژه در ایران است. دلایل زیادی مثل زیبایی صورت، افزایش اعتماد به نفس و نیز بهبود تنفس وجود دارند که فرد را مجاب می‌کنند به زیر تیغ جراح بینی برود. اما دلیل این تصمیم هر چه که باشد، ترس و نگرانی‌ها قبل و بعد از عمل را از بین نمی‌برند.

وحشت از اتاق عمل و درد دو مورد از مهم‌ترین نگرانی‌های قبل از عمل بوده و عوارض جراحی اصلی‌ترین دغدغه بیماران بعد از عمل است. ولی نتیجه‌ی عمل، آن چیزی است که باعث می‌شود زیباجو همه‌ی این استرس‌ها را به جان بخرد. از آن جایی که زیبایی هر چه بیشتر دلیل اصلی جراحی بینی است، برخی از عوارض جانبی پس از جراحی مثل کبودی بعد عمل بینی، ممکن است بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین اکثرا به دنبال راهی برای جلوگیری از کبودی یا رفع این کبودی‌ها هستند. اما سوال مهم، دلیل این کبودی چیست؟


مطالب پیشنهادی جراح بینی اصفهان دکتر مجید راستی :

جراح بینی اصفهان | علت به وجود آمدن کبودی زیر چشم بعد از عمل زیبایی بینی

علت اصلی کبودی بعد از عمل بینی

به طور کلی کبودی (Bruising) در اصطلاح پزشکی به معنای نشت و تجمع خون در زیر لایه‌های پوست است. واضح است که در عمل بینی به علت شکستن استخوان‌ تیغه بینی و نیز دستکاری بافت‌ها و غضروف‌های آن، امکان دارد خون به اطراف نشت پیدا کند. پس نتیجه می‌گیریم که کبودی پس از عمل بینی کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اندازه این کبودی‌ها در افراد متفاوت است. در واقع یک سری عوامل از هستند که سبب می‌شوند میزان کبودی صورت بعد عمل بینی بیشتر یا کمتر شوند که عبارتند از:

 1. عوامل موثر در میزان کبودی پس از عمل رینوپلاستی
 2. تکنیک جراحی (بسته یا باز)
 3. نوع بینی (استخوانی یا گوشتی)
 4. تبحر جراح
 5. مشکلات زمینه‌ای در بیمار مانند مشکل انعقاد خون
 6. پیچیدگی و میزان وسعت عمل
 7. سابقه شکستگی بینی
 8. سن بیمار
 9. میزان ضخامت پوست
 10. مستعد بودن فرد
 11. مصرف داروهای رقیق کننده خون
 12. مصرف الکل یا سیگار
 13. عدم رعایت مراقبت‌های پس از عمل
پیشنهاد مطالعه
مدت زمان استفاده از چسب بعد از عمل بینی

بهترین راه‌های جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی؟

همواره ثابت شده که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین اگر هنوز عمل نکرده‌اید و قصد انجام آن را دارید ولی با دیدن عکس کبودی بعد از عمل بینی مضطرب شده‌اید، بهتر است که نکات زیر را رعایت کرده تا کمتر دچار این عارضه شوید. در اینجا ما این نکات را به دو دسته قبل و بعد از عمل تقسیم می‌کنیم که انجام آن‌ها می‌تواند در جلوگیری از کبودی بعد عمل بینی مؤثر باشند:

 •  انتخاب جراح خبره

تجربه نشان داده که هر دکتر جراح بینی شما خبره‌تر و باسابقه‌تر باشد، کبودی بعد عمل بینی کمتر خواهد بود. چرا که می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های درست، ضربات کمتری را به بینی وارد کرده و میزان آسیب به بافت‌ها را به حداقل برساند. در نتیجه عروق خونی کمتری پاره شده و مقدار کمبودی کاهش می‌یابد.

 •  این داروها را مصرف نکنید.

در صورتی که برایتان امکان‌پذیر است، حداقل دو هفته قبل از عمل بینی، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانندآسپرین یا بروفون و نیز غلیظ کننده آن به علاوه مکمل‌های گیاهی دارای این خاصیت پرهیز کنید. همچنین این روند عدم مصرف دارو را تا دو هفته پس از عمل بینی ادامه دهید. البته قطع دارو برای کسانی که بیمار هستند باید زیرنظر پزشک متخصص انجام گیرد.

 •  الکل و سیگار مصرف نکنید .

حداقل یک هفته قبل از عمل بینی، از نوشیدن مشوربات الکلی و قهوه پرهیز کنید. چرا که مصرف کافئین و الکل سبب افزایش فشار خون شده و علاوه بر ازدیاد خونریزی، امکان بروز کبودی را افزایش می‌دهد. همچنین دو هفته قبل و بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید.

پیشنهاد مطالعه
تا زمانی که گچ بینی شما برداشته نشده است باید از موارد زیر اجتناب کنید

جراح بینی اصفهان | آرایش کردن بعد از جراحی بینی

 •  قبل از عمل آرایش صورت انجام ندهید .

خانم‌ها باید در روز عمل از آرایش کردن صورت خود پرهیز کنند. زیرا عروق خونی در زیر مواد آرایشی محو شده و جراح نمی‌تواند آن‌ها را ببیند. در نتیجه امکان آسیب به آن‌ها بسیار بیشتر شده و احتمال بروز کبودی افزایش پیدا می‌کند.

۳ نکته مهم برای جلوگیری از کبودی باید بلافاصله بعد از عمل بینی:

۱. استفاده از کمپرس برای جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی

یکی از راه‌های جلوگیری و کاهش کبودی بعد عمل بینی قرار دادن کمپرس بر روی صورت است. برای این کار در ابتدا و دو روز اول پس از عمل، کمپرس سرد را زیر چشمان به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه قرار می‌دهید تا رگ‌های خونی بسته و ترمیم شوند. پس از آن وقت گذاشتن کمپرس گرم است تا با افزایش جریان خون، خون‌مردگی‌ها سریع‌تر از بین بروند. به جای کمپرس، از حوله گرم هم می‌توانید استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
تعریف جراحی زیبایی از زبان دکتر مجید راستی

۲. استراحت

بهتر است حداقل یک هفته پس از عمل استراحت کنید. کار زیاد به خصوص برداشتن اجسام سنگین می‌تواند کبودی‌ها را بیشتر کند. همچنین به خاطر داشته باشید که موقع خوابیدن حتما رو به بالا بوده و از چند بالشت برای زیر سرتان استفاده کنید.

۳. رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از روش‌ها برای جلوگیری از کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی مصرف غذاهای حاوی ویتامین k است که می‌توانند کبودی را تا حد زیادی کمتر کنند. همچنین سعی کنید بدن خود را با نوشیدن آب کافی هیدراته نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *