علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی

علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی

آیا جراحی بینی میتواند باعث مرگ شود؟

به هوش نیامدن بعد از عمل بینی | حتماً این سخن را شنیده‌اید که هر عمل خوبی ممکن است جنبه‌ی بدی هم داشته باشد. جراحی بینی هم از این قاعده مستثنی نیست.  در رینوپلاستی نیز (همانند هر نوع جراحی دیگری که به بیهوشی نیاز داشته باشد)، امکان به هوش نیامدن بعد از عمل بینی وجود دارد. به‌عبارتی همیشه خطر مرگ بر اثر جراحی بینی در طول عمل وجود خواهد داشت.

در این مقاله ضمن بررسی درصد مرگ در جراحی بینی، به این موضوع می‌پردازیم که عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان :


عوامل افزایش‌دهنده‌ی احتمال مرگ در عمل بینی

در حالی‌که همیشه خطر مرگ وجود دارد، این خطر بین انواع جراحی‌ها و بیماران بسیار متفاوت است. سابقه‌ی سلامت شخصی (شامل دیابت، مشکلات تنفسی و سابقه‌ی سیگار کشیدن)، سن، وزن، سابقه‌ی سلامت خانوادگی و وضعیت سلامت عمومی مستقیماً بر احتمال مرگ در عمل بینی تأثیر می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه
تکنیک های جراحی زیبایی بینی

جراح بینی اصفهان | علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی .

مهم‌ترین دلایل مرگ جراحی بینی چیست؟

خطر مرگ در جراحی بینی برای یک فرد سالم نسبت به یک فرد ناسالم کمتر است. یک فرد مبتلاء به عفونت بیشتر از افرادی که عفونت ندارند در معرض خطر است. خطر مرگ بر اثر جراحی بینی در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری است. در حالی‌که از کم‌تحرکی می‌توان به‌عنوان یکی از دلایل مهم مرگ بر اثر جراحی بینی نام برد.

علاوه بر این، سابقه‌ی بروز مشکل در هنگام بیهوشی در گذشته، احتمال ایجاد عوارض در بیهوشی‌های بعدی را افزایش می‌دهد. حتی در برخی موارد، اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مشکلاتی در این زمینه داشته باشد، ممکن است این مشکل در افراد دیگر هم بروز دهد.

یکی از واکنش‌های جدی به دارو‌های بی‌هوشی، هایپرترمی بدخیم (malignant hyperthermia) است که باعث می‌شود بیمار در هنگام قرار گرفتن در معرض بیهوشی، تب بسیار بالایی را بروز دهد. در این موارد مهارت متخصص بیهوشی می‌تواند احتمال مرگ بر اثر جراحی بینی را کاهش دهد. اگرچه به این نکته هم باید دقت کنید که مرگ بر اثر جراحی در حین و بلافاصله پس از آن معمولاً در نتیجه‌ی واکنش به بیهوشی است.

پیشنهاد مطالعه
عمل بینی و تیروئید کم کار

با توجه به همه‌ی مواردی که ذکر کردیم، معمولاً مرگ بر اثر جراحی بینی نادر است و هنگامی رخ می‌دهد، که بدن واکنش نامطلوب به دارو‌های بیهوشی یا بعد از عمل می‌دهد. هر چند که عفونت نیز می‌تواند یکی از عوامل مهم باشد.

احتمال مرگ در جراحی بینی چقدر است؟

برخی می‌پرسند که « درصد مرگ در جراحی بینی ترمیمی چیست؟» یا برخی به‌دنبال احتمال مرگ بر اثر این جراحی می‌گردند. پاسخ به احتمال مرگ بر اثر جراحی بینی مانند پاسخ دادن به این سوال است که آیا رانندگی موجب مرگ‌و‌میر می‌شود؟

در واقع هر چه پزشک تجربه‌ی بیشتری داشته باشد، این احتمال کاهش می‌یابد. به‌طور کلی به‌علت بیهوشی یا اختلال در عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات بیمارستان مانند نارسایی اکسیژن، اختلال در سیستم تهویه‌ی بیهوشی و … ممکن است مرگ بر اثر جراحی بینی رخ دهد. سعی کنید در انتخاب پزشک و بیمارستان هوشمندانه عمل نمایید.

پیشنهاد مطالعه
آیا راهی هست که بدون بیهوشی عمل زیبایی بینی داشته باشیم؟
علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی چیست؟

علت‌های به هوش نیامدن ممکن است مصرف دارو‌های بیهوشی در افراد مبتلاء به ناراحتی‌های قلبی، دیابت، مشکلات تنفسی، بیماری‌های کلیوی، دستگاه گوارش و غدد درون‌ریز، آسیب‌های مغزی و … باشد. به‌همین دلیل این دارو‌ها باید توسط پزشک متخصص با احتیاط کامل مصرف شود.

آیا عمل بینی گوشتی خطرناک است؟

در عمل جراحی بینی گوشتی، هدف باریک کردن قسمت تحتانی بینی تا حد امکان است. برای رسیدن به این مقصود باید با اعمال فشار روی ضخیم و چرب غضروف تیغه‌ی میانی می‌توان بینی باریک‌تری داشت. در صورت برداشتن زیاد غضروف به‌علت امکان بروز عوارض برگشت‌ناپذیر و آسیب‌های ماندگار پوستی عمل بینی گوشتی می‌تواند خطرناک باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *