بعد از جراحی بینی چطور مسواک بزنیم ؟

بعد از جراحی بینی چطور مسواک بزنیم ؟

نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی

مسواک زدن از مراقبت های بهداشتی روتین می باشد، که هر فردی در طول روز باید چندین نوبت آن را انجام دهد تا از آسیب رسیدن به دندان هایش و همینطور بروز بیماری های دهان و دندان جلوگیری گردد.

توجه داشتن به این موضوع به خصوص در زمانی که فرد جراحی بینی انجام داده است، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. یکی از چالش ها برای افرادی که تحت عمل رینوپلاستی بوده اند، نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی است.

مسواک زدن پس از عمل جراحی بینی به خصوص در روزهای اولیه که بینی گچ دارد، باید مطابق با دستور پزشک و با اصول خاصی انجام شود تا در روند بهبودی پس از این عمل جراحی مشکلی را ایجاد نکند.

در هفته اول که بینی گچ دارد، ثابت نگه داشتن استخوان بینی برای طی کردن دوره ترمیم و بهبودی بخیه ها بسیار مهم است، به عبارتی بینی باید در جای خود ثابت نگه داشته شود.

بنابراین فردی که عمل جراحی بینی انجام می دهد، باید از جویدن غذا و یا خوراکی های سفت خودداری کند و برای جلوگیری از جا به جایی استخوان نیز به مدت یک هفته تا دو روز غذاهای نرم مصرف کند؛ به دلیل مصرف غذاهای نرم، غذاها در لا به لای دندان ها گیر نمی کند و حتی می توانید تا چند روز به جای استفاده از مسواک، از دهان شویه نیز استفاده کنید.

جراح بینی اصفهان |  جراحی زیبایی بینی اصفهان |  بعد از جراحی بینی چطور مسواک بزنیم ؟

همراه ما باشید با مطالب جذاب و خواندنی دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان و فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان  :

از چه زمانی پس از عمل جراحی بینی می توان مسواک زد؟

پس از جراحی بینی، بهتر است در مورد زمان مسواک زدن پس از عمل جراحی با پزشک و متخصص جراح بینی خود مشورت کنید و اینکار را تحت نظر او انجام دهید؛ اما به طور کلی شما عزیزان می توانید پس از برداشتن گچ از روی بینی، از مسواک استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
اصلاح فرم بینی با جراحی بینی فانتزی

فقط در نظر داشته باشید که حتی پس از برداشتن گچ از روی بینی نیز احتمال احساس درد در قسمت بینی در هنگام مسواک زدن وجود خواهد داشت؛ به همین دلیل لازم است اینکار را با احتیاط انجام دهید و ضمن اینکه نسبت به روزهای عادی، مدت زمان کمتری را نیز برای اینکار اختصاص دهید.

اهمیت توجه به نحوه مسواک زدن درست بعد از عمل بینی

جراحی بینی از روش های رایج در میان افراد است که نه تنها بر روی ظاهر بینی تاثیر بسیاری دارد، بلکه از نظر عملکرد تنفسی نیز می تواند منجر به بهبود نفس کشیدن فرد نیز شود. اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که موفقیت جراحی صرفا به تخصص و مهارت پزشک شما وابسته نیست؛ بلکه این شما زیباجوی عزیز نیز هستید که در موفقیت آمیز بودن جراحی و مطلوب بودن نتیجه نیز تاثیرگذار می باشید.

در صورتی که زیباجویان پس از عمل جراحی بینی از خودشان مراقبت نکنند، حتی اگر بینی خود را نزد بهترین پزشک نیز عمل کرده باشند، نمی توانند به نتیجه ایده آل و رضایت بخش خود دست پیدا کنند.

توجه به نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی، یکی از نکات مراقبتی است که توجه به آن تاثیر بسیاری در روند بهبودی فرد خواهد داشت. بلافاصله پس از عمل، آتل و گچی بر روی بینی فرد قرار می گیرد تا استخوان روی بینی ثابت نگه داشته شود که به ترمیم آن کمک کند. انجام هر کاری که این آتل را جا به جا کند و منجر به فشار آمدن به استخوان شود، ممکن است به بینی آسیب برساند.

بنابراین نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی نیز برای جا به جا نشدن آتل در هفته اول و همینطور جلوگیری از تکان خوردن بینی بسیار مهم است.

پیشنهاد مطالعه
کنگره جهانی جراحان پلاستیک و زیبایی در تهران

نکات مهم درباره نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی

پس از آشنا شدن با اهمیت نحوه مسواک زدن بعد از رینوپلاستی، لازم است که به توصیه های مراقبتی نیز توجه داشته باشید تا در نهایت بتوانید بدون مشکل پس از عمل زیبایی بینی، از مسواک نیز برای سلامت و بهداشت دندان های خود استفاده کنید.

در روزهای اول از جویدن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید؛ چراکه استخوان های بینی به طور کامل در جای خود قرار نگرفته اند و ممکن است در اثر جویدن غذاهای سخت جا به جا شوند. از سویی دیگر با خوردن غذاهای سخت، احتمال باقی ماندن آنها در لا به لای دندان ها بیشتر خواهد بود، به همین دلیل مسواک زدن نیز ضرورت بیشتری پیدا می کند.

پس توصیه می شود در روزهای ابتدایی پس از عمل بینی، غذاهای نرم و ترجیحا میکس شده بخورید تا کمتر به مسواک زدن نیز نیاز داشته باشید. حتما برای شستن دندان های خود از مسواک نرم استفاده کنید، ضمن اینکه برای مسواک زدن هم دهان خود را به آرامی باز کنید. لازم است در نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی دهان خود را بیش از اندازه باز نکنید تا به تیغه بینی و بخیه ها فشاری وارد نشود.

در صورتی که در روزهای ابتدایی عمل نیاز شدیدی به مسواک زدن دارید، استفاده از دهان شویه می تواند کار ساز باشد. پس از برداشتن گچ بینی و همینطور کشیدن بخیه ها، استخوان ها و تیغه بینی تا حد زیادی محکم شده اند، به همین دلیل می توانید به صورت عادی مسواک بزنید.

جراح بینی اصفهان |  جراحی زیبایی بینی اصفهان |  بعد از جراحی بینی چطور مسواک بزنیم ؟

آیا مسواک زدن بعد از جراحی زیبایی بینی بی خطر است؟

مسواک زدن بخش ضروری از بهداشت دهان و دندان می باشد؛ اما موضوعی که وجود دارد، این است که مسواک زدن بلافاصله بعد از جراحی بینی ایمن نیست. بینی در روزهای اولیه پس از عمل جراحی بسیار شکننده و آسیب پذیر است، به همین دلیل باید از آسیب دیدن ساختارهای ضعیف آن خودداری گردد.

پیشنهاد مطالعه
جراحی زیبایی بینی های پهن و دراز

به همین دلیل ممکن است جراح بینی در روزهای اولیه، مسواک زدن را برای شما منع کند؛ با این حال اگر جراحی بینی باز انجام داده اید و یا جراحی شما به منظور رفع انحراف تیغه بینی بوده است، بهتر است چند روزی صبر کنید و سپس از مسواک استفاده کنید.

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند به مدت حداقل یک هفته و حداکثر دو هفته از انجام هر گونه فعالیتی که بدن و صورت شما را به شدت حرکت می دهد، اجتناب نمایید، که مسواک زدن نیز یکی از موارد است و نحوه مسواک زدن بعد از عمل بینی به این صورت است که حداقل فشار به صورت و بینی شما وارد شود.

می توانید برای اینکه نیازی به باز کردن بیش از اندازه دهان نباشد، از مسواک های برقی استفاده کنید که سایزشان نیز نسبت به دیگر مسواک ها کوچکتر می باشد. به طور کلی سعی کنید در هنگام مسواک زدن به لب بالایی شما فشار زیادی وارد نشود.

جایگزینی دهان شویه به جای مسواک

پس از عمل جراحی رینوپلاستی، به دلیل قرار داشتن گچ بر روی بینی و همینطور تورم در ناحیه بینی و گونه ها، بهتر است افراد حداقل به مدت یک هفته از مواد غذایی نرم استفاده کنند. استفاده از غذاهای نرم، ضمن اینکه از ایجاد فشار بر ناحیه بینی جلوگیری می کند، احتمال گیر کردن مواد غذایی در لا به لای دندان ها را نیز کاهش می دهد. به همین دلیل شما می توانید در طول دوره بهبودی خود به جای مسواک زدن از دهانشویه استفاده کنید و برای حداکثر دو هفته از مسواک زدن اجتناب نمایید.

البته توجه داشته باشید که شرایط هر عمل جراحی متفاوت است و بهتر است برای مسواک زدن و یا استفاده از دهان شویه با پزشک خود مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *