دلایل جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

دلایل جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

علل جابجایی غضروف بینی بعد از عمل و روش درمان آن

یکی از مشکلات شایعی که زیباجویان ممکن با آن مواجه شوند، جابجایی غضروف بینی بعد از عمل است. این موضوع از دلایل اصلی نگرانی بیمار از نتیجه عمل بوده تا جایی که گاهی نسبت به دکتر جراح بینی خود بدبین هم می‌شوند. از این رو برای رفع این نگرانی‌ها، در این مطلب ابتدا به علل بیرون زدگی غضروف بینی پس از عمل گفته‌ایم . سپس به تشریح مهم‌ترین راه درمان آن که ماساژ بینی است، پرداخته‌ایم


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان |جابجایی غضروف بینی بعد از عمل .

علت جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل چیست؟

به عقیده اغلب پزشکان، رینوپلاستی یکی از پرچالش‌ترین عمل‌های زیبایی در دنیا به شمار می‌آید. چرا که در آن دکتر جراحی بینی با عضوی متشکل از انواع بافت‌ها به همراه استخوان سروکار دارد. این که بتواند طوری عمل کند که با وجود دستکاری این بافت‌ها، شکل و ساختار نهایی بینی طبیعی و زیبا باشد،کاری سخت است . و مهارت و تسلط بالای جراح را می‌طلبد.

یکی از مهم‌ترین این بافت‌ها تغییر و اصلاح آن در زیبا شدن بینی نقش اصلی و اساسی را دارد، غضروف بینی است. هر گونه جابجایی و برداشت اشتباه از غضروف‌ها سبب می‌شود . که انواعی از ناهمواری روی بینی بعد از عمل به وجود آید که ترمیم و تصحیح آن گاهی دشوار و پیچیده‌تر از عمل اولیه است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است . در ابتدا کمی با آناتومی بینی و محل قرار گیری غضروف‌ها بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد مطالعه
علل و علائم سوراخ شدن تیغه‌ی بینی

انواع غضروف بینی

ساختار بینی انسان به گونه‌ای طراحی شده . که قسمت فوقانی بینی را استخوان و در بخش پایینی آن غضروف قرار گرفته . و در انتها هم چند لایه‌ پوست آن را پوشانده است. در بیشتر جراحی‌های بینی هدف اصلی اصلاح غضروف‌ها و در برخی از موارد تغییر در استخوان تیغه بینی است. این غضروف‌ها عبارتند از:

 1. غضروف تیغه بینی
 2. غضروف جانبی
 3. غضروف آلار کوچک‌تر
 4. غضروف آلار بزرگ‌تر

چرا غضروف بینی بعد از عمل جابجا می‌شوند؟

جراح در جراحی زیبایی بینی سعی می‌کند . با استفاده از تکنیک‌های جراحی از طریق تغییر، تقویت، جابجایی و کاهش این غضروف‌ها، علاوه بر بهبود تنفس، زیبایی را به فرم بینی بدهد. نکته مهم این که برای جلوگیری از جابجایی غضروف بینی بعد از عمل، باید آن‌ها در جای خود ثابت بماند. اما گاهی بر اثر یکی از دلایل زیر این اتفاق نمی‌افتد . و در اصطلاح غضروف بینی جابجا می‌شود.

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی کج

دلایل جابجایی غضروف بینی پس از رینوپلاستی

اشتباه پزشکی

مهم‌ترین علت این امر را باید در ضعف و اشتباه جراح بینی دانست. چرا که امروزه انواعی از متدها و روش‌های نوین جراحی بینی در دنیا به وجود آمده . که اگر جراح حرفه‌ای و کاربلد باشد امکان بروز چنین اشتباهات و عوارضی تقریبا غیرممکن است.

در برخی از موارد مشاهده شده که پزشک به دلیل اصرار بیمار به مدل خاصی یا تکنیک اشتباه و یا عدم آگاهی، اقدام به برداشتن یا تغییر فراوان و غیر استاندارد غضروف بینی کرده است. این امر سبب می‌شود که ساختار بینی ضعیف شده و غضروف‌ها ثابت نماند . و نتیجه کار جابجایی غضروف شود.

ماساژ غیر اصولی بینی

ماساژ درمانی یکی از راه‌های از بین برنده تورم پس از جراحی است . که اگر به صورت اصولی و درست انجام نشود، می‌تواند سبب جابجایی غضروف بینی بعد از عمل شود. بنابراین توصیه می‌شود که از ماساژ خودسرانه بینی جلوگیری کرده . و حتما شیوه صحیح این کار را از پزشک خود پرسیده شود.

پیشنهاد مطالعه
وب سایت دکتر مجید راستی
عدم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل

به جرات می‌توان گفت بیشتر مشکلات و عوارض پس از عمل، اگر مربوط به جراح نباشد . به علت انجام ندادن یا سهل‌انگاری در رعایت مراقبت‌های توصیه شده بعد از جراحی است. زیرا تا چند ماه پس از عمل، ساختار بینی بسیار شکننده و ضعیف است. در نتیجه کوچکترین بی‌احتیاطی یا ضربه می‌تواند سبب تغییر در شکل یا بروز مشکلاتی شود.

بنابراین لازم است تا زمانی که بینی استحکام و مقاومت اولیه خود را به دست آورد . مواظب بود که حادثه‌ای برای آن اتفاق نیفتد. زدن عینک، فشار دادن، ضربه، تصادف یا هر آسیب دیگر از جمله مواردی هستند . که می‌توانند سبب جابجایی غضروف یا تغییر شکل بینی پس از عمل شوند.

در اینجا نباید فراموش کرد که ممکن است، تورم غضروف‌ها با جابجایی آن‌‌‌ها اشتباه گرفته شود. اما این طور نیست. در هنگام جراحی به خاطر برش و دستکاری غضروف، واکنش‌های اتفاقی می‌افتد . که طبیعی است و همین ورم‌ها سبب شده‌اند . که به نظر برسد غضروف در جای خودش نیست یا بینی کج شده است. اما بعد از خوابیدن ورم و مشخص شدن شکل اصلی بینی، دیگر خبری از این مشکلات نباشد.

علائم جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

حال از کجا باید فهمید که غضروف بینی جابجا شده است؟ روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان به جابجایی غضروف بینی پس از عمل پی برد. مهم‌ترین این راه‌ها عبارتند از:

 • احساس درد با لمس کردن بینی
 • تغییر شکل بینی در یک ناحیه (فرورفتگی، بیرون زدگی)
 • تورم بیش از اندازه در یک قسمت بینی
 • اختلال در تنفس
 • افزایش ترشح مخاط از بینی به ویژه در صورت استشناق متحرک‌های آلرژی‌زا
 • گاهی خونریزی بینی
 • کبودی در اطراف چشم‌ها و بینی

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی کج

درمان جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل

برای در مان این ناهنجاری به مانند دیگر ناهمواری‌ها و عوارض پس از رینوپلاستی، باید تا زمان خوابیدن ورم‌ها و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت صبر کرد. پس از طی این دوران، جراح بینی ترمیمی تعیین می‌کند که آیا جابجایی غضروف رخ داده یا خیر.

پیشنهاد مطالعه
نمونه جراحی زیبایی بینی (8)

چرا که گاهی مشاهده شده است که بیمار با لمس کردن بینی، سفتی و گلوله شدن را احساس کرده و تصور می‌کند . که جابجایی غضروف است. اما این طور نیست و سفتی به خصوص در نوک بینی تا مدت‌ها پس از عمل طبیعی است . و فقط متخصص می‌تواند پی برد که مشکلی است یا نه.

اما در صورتی که متخصص جراح بینی به این نتیجه برسد . که غضروف‌ها دچار مشکل شده و یا در محل خود قرار ندارند . متاسفانه راهی به جز جراحی ترمیمی نیست. زیرا در این حالت ساختار بینی دچار مشکل شده است . و برای گذاشتن غضروف در جای خود و رفع نقص‌هایی که پیش آمده باید جراحی باز انجام داد.

ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از عمل بینی

معمولا دو الی سه هفته پس از عمل، هنگامی که بخیه‌های بیرونی کشیده و گچ بینی برداشته شد . پزشک شروع به ماساژ دادن بینی می‌کند. این کار اگر درست انجام شد می‌تواند بسیار مفید باشد . ولی در صورتی که به طور صحیح انجام نگیرد خود سبب بروز جابجایی غضروف بینی می‌شود.

فواید ماساژ بینی

بزرگترین فایده ماساژ بینی در بهبود شکل ظاهری بینی و نتیجه عمل است. چون که پس از برداشتن گچ، استخوان‌ها تمایلی زیادی به حرکت دارند . که همین امر ممکن است غضروف‌های بینی را نیز تحت شعاع قرار دهد. بنابراین با ماساژ می‌توان از این کار جلوگیری کرد. همچنین ماساژ بینی یکی از بهترین راه‌های کاهش تورم بعد از عمل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *