۶ نکته مراقبتی برای جراحی رینوپلاستی ثانویه

۶ نکته مراقبتی برای جراحی رینوپلاستی ثانویه

تعیین هدف از رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه | لازم است که قبل از عمل هدف از جراحی ترمیم بینی مشخص شود. برخی بیماران خواستار تغییر شکل و ظاهر بینی خود هستند و برخی دیگر از مشکلات ساختاری بینی رنج می برند. در این موارد لازم است که بینی و ساختار داخلی بینی قبل از عمل و در جلسه مشاوره معاینه و بررسی شود. از سوی دیگر برخی بیماران تنها خواستار تغییرات ظاهری بینی هستند در حالی که ساختاری بینی مشکلات زمینه ای دارد و نیاز به اصلاح است. این موارد در جلسه مشاوره به بیمار گفته می شود.

نکات مهم قبل از عمل بینی ثانویه

  • مصرف سیگار و دخانیات برای چهار هفته قبل از جراحی باید قطع شود. نیکوتین موجود در سیگار روند ترمیم را تحت تاثیر قرار می دهد. برای ترمیم نیاز به جریان خون مناسبی است تا بافت های آسیب دیده بهبود یابند.
  • نخود فرنگی یخ زده و محلول آب و نمک را قبل از جراحی آماده در خانه داشته باشید. این موارد برای بعد از عمل بسیار حیاتی هستند.
  • پوشیدن لباس راحت در روز عمل. لباس های دکمه دار از جلو از تی شرت هایی که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر ندارند، بهتر هستند.
  • برای راحتی بیمار توصیه می شود که شب ها از یک دستگاه بخور استفاده شود تا گلو در چند روز اول بعد از عمل نرم باشد و دچار خشکی نشود. این مورد برای این است که خشکی دهان و گلو برطرف شود. بینی در چند روز اول بعد از جراحی مسدود است و فرد از دهان نفس می کشد که این امر باعث خشکی می شود.
  • به یکی از اعضای خانواده و اقوام و دوستان خود برای بعد از جراحی نیاز دارید تا همراه تان باشند. بنابراین قبل از عمل هماهنگی با آن ها اهمیت بالایی دارد. حداقل برای ۴۸ ساعت بعد از جراحی نیاز به یک همراه دارید. اینکه فردی همراه تان باشد تا نوشیدنی و غذاهای مایع را آماده کند، خیلی می تواند مفید باشد. همچنین وجود یک همراه برای مصرف داروها در زمان دقیق می تواند بسیار اهمیت داشته باشد. بعد از جراحی هم به یک همراه نیاز دارید تا شما را به خانه برساند زیرا نمی توانید رانندگی کنید. عمل بینی با بیهوشی انجام می گیرد و فرد نمی تواند در این شرایط رانندگی کند.
  • استراحت کافی – بدن برای اینکه ناحیه آسیب دیده را ترمیم کند نیاز به استراحت کافی دارد. به بیماران توصیه می شود که راه بروند و تا جای ممکن در حالت عمودی باشند، ولی باید محدودیت های خود را بدانند و از انجام فعالیت های شدید بپرهیزند.
پیشنهاد مطالعه
درمان اختلالات تنفسی خواب

جراح بینی اصفهان | رینوپلاستی ثانویه

۶ نکته مهم درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی ثانویه

۱- همراه فرد بعد از جراحی
بایدها و نبایدهای جراحی بینی متعدد است. بعد از عمل ترمیم نیاز است که یک همراه با فرد باشد تا رانندگی کرده و وی را به خانه برساند. زیرا عمل بینی با بیهوشی انجام می گیرد و فرد بعد از جراحی هوشیاری بالایی ندارد.

۲- پرهیز از برخی داروها
بعد از عمل رینوپلاستی ثانویه همانند بسیاری از حراحی ها نیاز است که از برخی داروها پرهیز شود. مصرف داروهایی که موجب رقیق کردن خون می شوند، می تواند روند ترمیم را به تاخیر بیندازد. از جمله این داروها می توان به آسپیرین، ایبوپروفن، ویتامین ای و برخی داروهای گیاهی اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه
نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

۳- خوابیدن و استراحت بعد از عمل
بعد از جراحی بینی نیاز است که سر کمی بالاتر از حالت عادی باشد و توصیه می شود که از دو بالشت در زیر سر استفاده شود تا خون در ناحیه سر تجمع نیابد. همچنین توصیه می شود که تا جای ممکن فرد استراحت کند و به هیچ عنوان فشار بیش از حد به سر وارد نکند.

۴- چسب زدن به بینی
چسب زدن بعد از جراحی ترمیم بینی شاید خیلی اهمیت داشته باشد. چسب زدن باید به طور صحیحی انجام شود. این کار توسط پزشک انجام می شود و به مرور به بیمار آموزش داده می شود.

پیشنهاد مطالعه
درمان فرو رفتگی پره های بینی

۵- ماساژ بینی
بعد از عمل در صورت صلاحدید پزشک می توان از ماساژ با تکنیک مناسب بهره برد تا به بینی شکل مناسبی داده شود و ترمیم سریع تر صورت گیرد.

۶- زمان مناسب برای مشاهده نتیجه جراحی رینوپلاستی ثانویه
معمولاً بعد از جراحی اولیه بینی پیشنهاد می شود که یک سال زمان بگذرد تا بتوان نتیجه جراحی را مشاهده کرد. ولی بعد از عمل ترمیم بینی این زمان کوتاه تر است. اما باز هم در برخی موارد شاید نیاز باشد که یک سال زمان بگذرد تا بتوان نتیجه را مشاهده کرد.

 

مطالب پیشنهادی دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *