آیا تنگی مجرای بینی خطرناک است؟

آیا تنگی مجرای بینی خطرناک است؟

تنگی مجرای بینی چه عوارضی دارد ؟

تنگی مجرای بینی | مجرای بینی شما که از سوراخ بینی تا بالای گلو در پشت بینی شما می‌رود، بخشی از بینی شما است که به شما کمک می‌کند تنفس را به داخل و خارج کنید.


مطالب پیشنهادی جراح بینی اصفهان دکتر مجید راستی :


جراح بینی اصفهان تنگی مجرای بینی

عوارض تنگی مجرای بینی

لازم است بدانید که گرفتگی بینی در تمام سنین بروز پیدا می‌کند با این تفاوت که در سنین نوزادی و کودکی به عنوان یک مسئله جدی و تهدیدکننده به شمار می‌آید پس تنگی دریچه بینی خطرناک است. اگر آنها به طور غیر معمول باریک باشند، می‌توانند منجر به موارد زیر شوند:

  1. مشکلات تنفسی (تنفس از دهان و گرفتگی شدید بینی )
  2. مشکل خواب (بدخوابی، خروپف، خواب بد دیدن و…)
  3. عوارض تغذیه در نوزادان و کودکان
  4. خشکی دهان

در واقع عوارض این نوع اختلال محدود به مشکل تنفس نمی‌شود و به مرور بر قلب و ریه‌ها و سیستم داخلی بدن تاثیر منفی می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه
چهار دلیل محبوبیت عمل زیبایی بینی در آقایان

تنگی مجرای بینی چگونه درمان میشود ؟

درمان‌های محافظه‌کارانه بسیار کمی برای درمان تنگی دریچه بینی وجود دارد . بنابراین جراحی اغلب برای دستیابی به نتایج طولانی مدت مورد نیاز است. چندین تکنیک جراحی مختلف وجود دارد . که ممکن است بسته به شرایط فردی هر بیمار مورد استفاده قرار گیرد . و ممکن است بر اساس شدت بافتی که فرو ریخته متفاوت باشد.

سومنوپلاستی چیست؟

سومنوپلاستی یک روش کم‌تهاجمی است که می‌تواند به عنوان یک جراحی در مطب انجام شود . که تحت پوشش اکثر طرح‌های بیمه است. جراحی تحت بی‌حسی‌موضعی انجام می‌شود و یک فرآیند نسبتاً سریع است . و زمان جراحی معمولی آن در محدوده ۱۵-۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

این روش شامل استفاده از گرمای فرکانس رادیویی برای کوچک کردن شاخک‌ها و در نتیجه بزرگ شدن مجرای بینی است. بینی بی‌حس می‌شود و سپس شاخک با یک سوزن الکترود تخصصی که به یک ژنراتور فرکانس رادیویی متصل است سوراخ می‌شود. بافت‌های مربوطه برای مدت کوتاهی گرم می‌شوند . که منجر به انقباض بافت‌های داخلی می شود. چیزی که این فرآیند را بسیار دقیق می‌کند این است که سوزن الکترود گرما را به دقت کنترل می‌کند . و قادر است انرژی گرمایی را فقط به ناحیه مورد نظر محدود کند.

پیشنهاد مطالعه
آیا قبلا کرونا گرفته ایم ؟

اگرچه ممکن است نگران‌کننده به نظر برسد . اما این روند معمولاً کاملاً بدون درد است و قرار دادن سوزن مورد نیاز برای هر دو سوراخ بینی ممکن است . چند دقیقه طول بکشد و زمان باقیمانده برای نظارت بر هر گونه مشکل پس از عمل صرف شود.

مقداری احتقان پس از جراحی برای ۱-۲ هفته اول طبیعی است . اما بهبود عملکرد تنفس معمولاً تنها چند هفته پس از عمل گزارش می‌شود. اغلب یک راه حل دائمی برای احتقان بینی است. اگر مداوم از احتقان بینی رنج می‌برید، از جراح بینی خود بپرسید که آیا ممکن است کاندیدای این روش باشید.

چگونه متوجه می‌شوید که دچار تنگی دریچه بینی شده است؟

علائم بارز تنگی مجرای بینی شامل احتقان بینی و مشکل شدید در تنفس به داخل از بینی است. بیماران مبتلا به تنگی دریچه بینی ممکن است . در حین فعالیت‌های بدنی تنفس دشواری داشته باشند . گویی که گیره لباس روی سوراخ‌های بینی خود دارند.

گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی

آیا تنگی مجرای بینی با گذشت زمان بدتر می شود؟

تنگی دریچه بینی می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. برای همه ممکن است این اتفاق نیافتد، اما خطر تضعیف مداوم ساختار بینی وجود دارد . که منجر به باریک شدن بیشتر و مشکل در تنفس می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
بلند کردن اجسام سنگین بعداز جراحی بینی

افراد مبتلا به عارضه تنگی مجرای بینی چه احساسی دارند؟

سوراخ بینی که دارای عارضه تنگی دریچه بینی باعث می‌شود احساس کنید بینی شما مسدود شده است . یا همیشه پر است. بینی شما نیز ممکن است خونریزی کند یا پوسته پوسته شود. ممکن است هنگام دراز کشیدن نفس کشیدن برای شما سخت باشد. در حالی که خواب هستید، ممکن است شروع به تنفس از طریق دهان کنید.

تنگی دریچه بینی ضعف یا باریک شدن دریچه بینی است. دریچه بینی باریک‌ترین قسمت راه هوایی بینی است. در قسمت میانی به پایین بینی قرار دارد. وظیفه اصلی آن محدود کردن جریان هوا است. از آنجایی که ساختار طبیعی دریچه بینی بسیار باریک است. هر گونه باریک شدن اضافی می‌تواند جریان هوا را بیشتر محدود کند . و گاهی اوقات منجر به مسدود شدن کامل راه هوایی بینی شود.

تنگی دریچه بینی معمولاً در اثر جراحی بینی، ضربه به بینی یا مسائل ژنتیکی ایجاد می شود. درمان عموما از طریق گشادکننده بینی و جراحی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *