از فواید سپتوپلاستی بیشتر بدانیم

فواید سپتوپلاستی

سپتوپلاستی معمولاً ظاهر بینی را تغییری نمی‌دهد بلکه انحراف تیغه بینی را اصلاح می‌نماید. در صورتی که می‌خواهید ظاهر بینی را تغییر داده و آن را زیباتر کنید، باید به دنبال عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی باشید.

با این حال در بسیاری از موارد سپتوپلاستی و رینوپلاستی هم زمان انجام می‌شوند.

یکی از درمان‌های متداول مشکل خرخر کردن و وقفه تنفسی در حین خواب که به علت مشکلات ساختاری اتفاق می‌افتد ، انجام سپتوپلاستی است . سپتوپلاستی عملی نسبتاً کوتاه بوده و حدود یک ساعت زمان می‌برد . اغلب این عمل تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد .

پس از جراحی ، بینی پانسمان می‌شود تا ناحیه تحت درمان محافظت شود . برای پایدار سازی موقعیت جدید تیغه بینی از بخیه و اسپلینت استفاده می‌شود . معمولاً از بیمار خواسته می‌شود یک هفته پس از جراحی باز گردد تا پانسمان روز برداشته شود . توجه داشته باشید تنها پزشک باید پانسمان را بردارد .

مهمترین فواید سپتوپلاستی چیست ؟
مهمترین فواید سپتوپلاستی چیست ؟

از مهمترین فواید سپتوپلاستیموارد زیر را میتوان نام برد :

  • مهم‌ترین فایده سپتوپلاستی، برداشتن مانع تنفسی و برقراری تنفس راحت و بدون اشکال است.
  • پس از سپتوپلاستی گرفتگی بینی برطرف می‌شود. در بسیاری از موارد گرفتگی بینی ناشی از انحراف بینی، موجب تغییر صدا و بم شدن صدا می‌شود.
  • در اثر انحراف بینی مشکلاتی از جمله سردرد مزمن و مشکلات سینوس ممکن است اتفاق بیفتد، پس از سپتوپلاستی این عوارض برطرف می‌شود.
  • خرخر کردن یکی از نشانه ‌های عدم برقراری گردش هوای مناسب از طریق مجاری هوایی بینی است. با انجام سپتوپلاستی انسداد بینی بر طرف شده و دیگر خرخر در حین خواب اتفاق نمی‌افتد.
  • وقفه تنفسی در حین خواب به معنی قطع کوتاه مدت تنفس است که یکی از عوامل آن انحراف بینی می‌باشد. وقفه تنفسی موجب کاهش کیفیت خواب، خواب آلودگی در طول روز و حتی افزایش احتمال سکته می‌شود بنابراین برطرف کردن کامل آن اهمیت زیادی دارد.

دکتر مجید راستی اردکانی فوق تخصص جراحی پلاستیک ، ترمیمی و سوختگی در خدمت شماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =