جراحی استئوتومی بینی و آشنایی با این روش

جراحی استئوتومی بینی و آشنایی با این روش

جراحی استئوتومی بینی و آشنایی با این روش

اگر تصمیم دارید که جراحی بینی انجام دهید یا اگر تا بحال به این جراحی زیبایی رایج در ایران فکر کرده اید، احتمالاً این موضوع به ذهنتان رسیده است که چطور استخوان بینی حین عمل شکل داده می شود؟ مثلاً قوزی که روی تیغه بینی وجود دارد، چگونه برداشته می شود. در این مطلب با تکنیکی به نام جراحی استئوتومی بینی آشنا خواهیم شد که کمک می کند تا استخوان بینی شکل بگیرد. با ما همراه باشید.


دکتر مجید راستی | جراح بینی اصفهان | جراحی استئوتومی بینی و آشنایی با این روش


استئوتومی بینی چیست؟

ساختمان بینی از استخوان و غضروف شکل گرفته است. استخوان ها بیشتر در قسمت جانبی و نیمه فوقانی بینی قرار دارند و روف ها در قسمت پایینی بینی قرار گرفته اند. زمانی که جراح بینی برای اصلاح استخوان بینی ناچار است تا آن را برش بزند، از تکنیک استئوتومی بینی استفاده می شود. به بیان ساده تر، استئوتومی بینی شكستن استخوانهای جانبی بینی و شكل دادن مجدد به آنها در وضعیت مطلوب است. استئوتومی steotomy  در علم پزشکی به هر عمل جراحی گفته می شود که در آن استخوان برای بلندتر کردن یا کوچک تر کردن بریده می شود. این تکنیک برای هر استخوانی در بدن قابل استفاده است و در آن جراح استخوان را صاف و اصلاح می کند.

پیشنهاد مطالعه
تالاسمی مینور و عمل بینی

جراحی استئوتومی بینی و آشنایی با این روش | جراح بینی اصفهان

جراحی استئوتومی برای چه بینی هایی استفاده می شود؟

اکثر بینی ها حین عمل نیازمند استفاده از تکنیک استئوتومی هستند. چه در بینی استخوانی استفاده می شود . ندرتاً ممكن است در عمل جراحی زیبایی بینی از استئوتومی استفاده نشود

استئوتومی برای رفع چه مشکلاتی استفاده می شود؟

این روش برای حل مشکلات زیر حین رینوپلاستی کاربرد دارد

درمان انحراف بینی

زمانی که تیغه بینی دارای انحراف است، فوق تخصص جراحی پلاستیک با روش استئوتومی ، استخوانهای بینی را بشكند و در محل صحیح قرار دهد. بینی های دارای انحراف یا بینی هایی با تیغه پهن در صورتی که تیغه یا همان پل بینی بیش از حد پهن و عریض باشد و از روبه رو بدفرم به نظر برسد، به کمک تکنیک استئوتومی اصلاح خواهد شد. در این روش، استخوان پهن بینی شکسته می شود و در موقعیت ایده آل در خط وسط قرار داده می شود.


برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر مجید راستی جراح بینی اصفهان کلیک کنید.


رفع قوز بینی

یکی از ویژگی هایی که اکثر بینی های استخوانی با آن مواجهند، وجود قوز روی تیغه بینی است. روش استئوتومی در جراحی این وز را از بین می برد. قوز بینی اگر خفیف باشد با استفاده از سوهان مخصوص جراحی (رسپ) ، تراش داده می شود ولی اگر برجستگی استخوانی زیاد باشد، با استفاده از استئوتومی اصلاح می شود.

پیشنهاد مطالعه
آیا غذاهای نمک دار برای دوران نقاهت مضر است؟

درمان دفرمیته بینی های شکسته

زمانی که بینی بر اثر سانحه ای می شکند، علاوه بر آن که از نظر تنفسی فرد را دچار مشکل می کند، از نظر ظاهری نیز کج و دفرمه به نظر میرسد. ترمیم بینی به کمک روش استئوتومی در رفع این مشکل کاملاً کاربردی است. به کمک این روش، جراح بینی استخوان را می شکند و در جهت صاف و مستقیم قرار می دهد. اگر نیاز باشد، جراح از گرافت یا پیوند غضروف استفاده می کند تا فرورفتگی های بینی را پر کند.

استئوتومی چند نوع دارد؟

استئوتومی از نظر تكنیكی می تواند بصورت لترال، مدیال و یا میدل انجام شود كه مباحث بسیار حرفه ای و تكنیكی بوده و هركدام كاربردهای خاص خود را دارد. نكته دیگر این است كه می توان استئوتومی را بصورت اكسترنال (از روی سطح پوست) و یا بصورت اینترنال (از داخل مخاط بینی) انجام داد كه معمولا به صورت اینترنال و از داخل انجام می شود ً به جای استئوتوم و چكش، از روش پیزوالكتریك (Piezoelectric (هم برای شكستن استخوان های بینی مطلب قابل ذكر دیگر این است كه اخیرا استفاده می شود كه از نظر تئوری، التهاب و تورم بافت نرم كمتر می شود

پیشنهاد مطالعه
رفع چاقی صورت بعداز عمل بینی

بعد از استئوتومی چه مدت باید استراحت کرد؟

دوره نقاهت عمل بينی چه با استئوتومی و چه بدون استئوتومی حدود ۷ تا ۱۰ روز است. بعد از این عمل ممکن است ورم و کبودی دور چشم زیاد باشد اما با گذشت ۳ تا ۴ روز این علائم به مرور کمتر و کمتر خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ در این مدت کمک خواهد کرد تا ورم و کبودی خیلی زود کاهش پیدا کند. علاوه بر این، با مصرف مسکن هایی که پزشک برایتان تجویز کرده، هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد.


مطالب پیشنهادی : 

عمل جراحی بینی فانتزی

اهمیت تغذیه مناسب بعداز عمل بینی

تاثیر نوشیدن الکل بر جراحی بینی

عمل بینی فانتزی و مراقبت های قبل و بعد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =