8 Common Rumors of Rhinoplasty

8 Common Rumors of Rhinoplasty

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: ۸ شایعات رایج عمل بینی پرداخته ایم.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

8 Common Rumors of Rhinoplasty

۱. جراحی بینی خیلی آسان است.

بر خلاف باور غلط برخی از بیماران به نظرشان جراحی بینی بسیار آسان است و هزینه این جراحی نسبت به آسان بودن آن منطقی نمیباشد. باید بگوییم که جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty surgery) یکی از دشوارترین نوع جراحی زیبایی به حساب می‌آید.

زیرا بینی به دلیل مرکزیت آن در صورت بسیار حساس می‌باشد و جراح در حین عمل باید دقت کافی را داشته باشد تا کوچکترین بی نظمی ای بین شکل بینی و تناسب آن با دیگر اجزای صورت به وجود نیاید.

همچنین جراح بینی در حین عمل بینی باید نهایت دقت را برای حل مشکلات داخلی بینی همچون انحراف بینی و یا رفع مشکل تنفسی و … در کنار ایجاد زیبایی در بینی داشته باشد. تا بیمار به بینی ای بی نقص و زیبا برسد.

 

۲. بینی های جراحی شده غیر طبیعی به نظر می‌رسند.

همیشه نمی‌توان گفت بیمارانی که جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty surgery) شده اند. بینی هایشان غیر طبیعی است و مشخص می‌باشد که عمل بینی انجام داده اند.

این موضوع فقط برای بیمارانی صدق می‌کنند که بینی خود را با فرم فانتزی و یا عروسکی جراحی کرده اند و ظاهر بینی نشان می‌دهد که جراحی زیبایی روی آن انجام شده است.

این باور برای بیمارانی که عمل زیبایی بینی خود را به صورت طبیعی انجام داده اند صدق نمی‌کند. زیرا جراح در این روش تمرکز کامل خود را برای رفع ایرادات بینی در کنار فرم دهی بینی به شکل طبیعی انجام می‌دهد تا ظاهر بینی در کنار زیبایی خود کاملا طبیعی باشد و غیر واقعی نشود.

۳. تمام جراحان زیبایی می‌توانند عمل بینی انجام دهند.

این موضوع درست است. اما چون بینی یکی از حساس ترین عضو صورت می‌باشد. لازم است تا عمل زیبایی بینی (Rhinoplasty operation) خود را نزد جراح بینی متبحر و با تجربه انجام دهید. تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

۴. عمل زیبایی بینی دردناک است.

معمولا بیماران پس از جراحی بینی درد در ناحیه بینی خود حس نمی‌کنند و درصد خیلی کمی از بیماران پس از عمل در ناحیه بینی خود درد دارند. بیشتر بیماران در دوران نقاهت پس از جراحی از کلافگی خود شکایت دارند. که این موضوع طبیعی می‌باشد و باید صبور باشند تا این دوران سپری شود.

۵. عمل بینی فقط برای زیبایی انجام می‌شود.

این موضوع نمی‌تواند همیشه درست باشد. زیرا هستند بیمارانی که از ظاهر بینی خود رضایت دارند و تنها عمل رینوپلاستی را برای رفع مشکلات بینی مثل انحراف بینی و یا مشکل تنفسی و همچنین رفع پولیپ بینی انجام می‌دهند.

۶. دوران نقاهت بینی طولانی است.

این گفته هم می‌تواند درست باشد و هم غلط. زیرا بیمار پس از جراحی و گذشت حدود ۲ هفته از عمل می‌تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد و این زمان چندان طولانی نمی‌باشد.

اما برای بهبودی کامل بینی و رفع کامل ورم بینی نیاز است تا حدود یک سال زمان بگذرد. و بیمار نیاز است تا در این مدت صبور باشد تا از لحاظ فرم بینی به نتیجه دلخواه برسد.

۷. بیمه هزینه عمل بینی را پرداخت نمی‌کند.

بیمه های درمانی معمولا هزینه های درمانی را متقبل می‌شوند و هزینه های پزشکی مربوط به زیبایی را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. پس در جراحی زیبایی بینی آن قسمت از عمل که مربوط به رفع مشکلات بینی مثل مشکل تنفسی و یا پولیپ بینی است را با توجه به نوع بیمه درمانی خود تقریباً می‌توانید هزینه آن را از بیمه دریافت کنید و آن بخش از عمل که مربوط به زیبایی می‌باشد را با هزینه خودتان پرداخت کنید.

 

۸. کبودی و ورم بینی بسیار زیاد است.

چون در حین جراحی رینوپلاستی نیاز است تا تیغه بینی و استخوان بینی شکسته و یا فرم دهی شود. پس از جراحی بیمار در قسمت اطراف بینی و زیر چشم ها دوار کبودی و ورم می‌شود. البته این کبودی ها حدود یک هفته پس از عمل از بین می‌رود و حتی برای سرعت بخشیدن در روند بهبودی آن می‌توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

برای ورم بینی نیز بخش عمده آن تا چند ماه اول پس از جراحی از بین می‌رود و همانطور که گفته شد برای بهبودی کامل ورم حدود یک سال زمان نیاز است.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

Post your questions and comments in the comments section.

 

Rhinoplasty after surgery

Rhinoplasty after surgery

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: درد بینی بعد از عمل پرداخته ایم.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

آیا عمل بینی درد دارد ؟

Nose surgery (Rhinoplasty surgery) یکی از حساس ترین نوع جراحی زیبایی به حساب می‌آید. با توجه به حساس بودن آن نسبت به سایر نوع های جراحی زیبایی، از نظر تکنیک جراحی این نوع عمل در سال های گذشته تغییرات بسیاری داشته است.

برای مثال در گذشته برای تغییر شکل تیغه بینی جراح بینی به ناچار با ایجاد شکستگی هایی در بینی به تغییر فرم تیغه بینی اقدام می‌کرد. اما در حال حاظر جراح بینی به وسیله ابزاری به برش و شکل دهی تیغه بینی به جای ایجاد شکستگی در تیغه اقدام می‌نماید.

این روند تغییر در تکنیک جراحی کمک کننده در میزان درد پس از جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty surgery) و حتی ورم بینی داشته است.

اما اگر بخواهیم به پاسخ سوال فوق در ارتباط با درد پس از جراحی بینی بپردازیم. لازم است بگوییم معیار داشتن درد پس از عمل بینی به عوامل گوناگونی بستگی دارد :

  1. تکنیک جراحی
  2. نوع بینی
  3. آستانه درد بیمار
  4. سن بیمار
  5. میزان تغییرات بینی
  6. جنس پوست بینی

همانطور که در لیست بالا گفته شد. داشتن درد پس از عمل زیبایی بینی (Rhinoplasty operation) به عوامل ذکر شده بستگی دارد. پس امکان دارد بعضی بیماران پس از عمل رینوپلاستی خود ذره ای درد را تجربه نکنند. در طرفی دیگر نیز امکان دارد بیمارانی باشند که پس از عمل زیبایی بینی خود میزانی قابل توجه درد در ناحیه بینی و اطراف آن تجربه کنند.

 

راه کاهش درد پس از عمل بینی

اگر پس از جراحی زیبایی بینی خود درد در ناحیه بینی و اطراف آن داشتید. لازم است تا سر خود را بیشتر به سمت بالا بگیرید. این کار باعث می‌شود تا خون بیشتری در ناحیه سر شما جمع شود و میزان درد را کاهش بدهد.

همچنین استفاده از کمپرس یخ نیز به کم کردن درد ناشی از عمل زیبایی بینی در کنار کم کردن ورم بینی کمک کننده می‌باشد. برای این منظور لازم است تا پس از جراحی به مدت ۳ الی ۴ روز از کمپرس یخ بر روی اطراف بینی خود استفاده نمایید.

این کار علاوه بر تسکین درد به کاهش ورم بینی و کبودی به وجود آمده پس از جراحی کمک می‌کند.

نکته آخر

در انتها اگر با راه های بالا درد بینی شما کاهش نداشت. می‌توانید با مشورت جراح بینی خود از قرص های مسکن برای از بین بردن درد بینی استفاده نمایید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید به طور معمول درد بینی برای عده ای کم از بیماران اتفاق می‌افتد و پس از چند روز بعد از جراحی درد از بین می‌رود.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

Post your questions and comments in the comments section.

 

Rhinoplasty steps after surgery

Rhinoplasty steps after surgery

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل پرداخته ایم.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

تغییرات بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

پس از جراحی زیبایی بینی به دلیل برش های ایجاد شده در پوست بینی و تیغه بینی بیمار دچار کبودی و ورم بینی می‌شود که این کبودی و ورم بینی در روز های اولیه پس از جراحی رینوپلاستی به شدت زیاد می‌باشد و در این زمان اصلا برای بیمار فرم بینی جراحی شده مشخص نمی‌باشد.

خیلی از بیماران درست یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی توقع دارند تا بینی خود را زیبا ببینند و با وجود ورم بینی شدید برایشان نارضایتی به وجود می‌آید.

لازم است تا در ابتدا به پزشک خود ایمان داشته باشید و برای مشاهده نتیجه جراحی خود صبور باشید.

دو هفته پس از جراحی بینی

پس از یک هفته و برداشتن گچ بینی توسط پزشک و استفاده از چسب بینی قسمت عمده کبودی های اطراف بینی فروکش خواهد کرد و مقدار کمی نیز از ورم بینی از بین می‌رود. که به دلیل از بین رفتن کبودی ها امکان دارد بیماران این سوال برایشان پیش بیاید که چرا بینی هنوز ورم دارد. اما در نظر داشته باشید ورم بسیار طولانی تر از کبودی از بین می‌رود.

یک ماه پس از عمل بینی

پس از یک ماه به دلیل استفاده از چسب بینی به صورت دائم بینی ورم بیشتری را از دست می‌دهد که برای بیمار قابل مشاهده است. در این دوران امکان دارد ورم قسمتی از بینی بیشتر از قسمت دیگر از بین برود و این تفکر برای بیمار به وجود بیاید که بینی کج عمل شده است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ورم بینی یک نواخت فروکشی نخواهد داشت و باید همچنان صبور باشید تا به نتیجه نهایی برسید.

 

۳ ماه پس از عمل زیبایی بینی

پس از ۳ ماه قسمت روند کاهش ورم کند تر می‌شود و برای خیلی از بیماران این شبهه به وجود می‌آید که دیگر بینی شکل نهایی خود را گرفته است و دیگر نیاز به چسب بینی نمی‌باشد. اما لازم است که تا حدود ۲ ماه بعد از آن نیز شب ها چسب زده شود تا کمک کننده به روند کاهش ورم باشد.

۶ ماه پس از جراحی رینوپلاستی

پس از ۶ ماه دیگر روند کاهش ورم نامحسوس است. اما همچنان بینی با کاهش روم مواجه است و همچنان برای نتیجه گیری نهایی برای فرم بینی زمان نیاز است.

یک سال پس از جراحی زیبایی بینی

پس از یک سال دیگر به طور کامل ورم بینی از بین رفته است و می‌توان نتیجه نهایی عمل رینوپلاستی را شاهد بود و از زیبایی بینی خود لذت ببرید. همانطور که گفته شد برای مشاهده نتیجه نهایی جراحی نیاز است تا یک سال صبر داشته باشید و در این دوران از پیشداوری و نا امیدی برای نتیجه جراحی خود دوری کنید تا رفته رفته بینی به شکل نهایی خود برسد.

 

لازم به ذکر است بینی بلافاصله پس از عمل رینوپلاستی شکل نهایی خود را دارد و فقط بخیه های زده شده قابل مشاهده است اما شکل بینی به دلیل آنکه بلافاصله پس از جراحی بینی ورم و کبودی ندارد قابل رویت است.

از این رو عده ای جراحان همچون دکتر فریدون پورنصر هستند که از بیماران خود بلافاصله پس از جراحی عکس میگیرند و برای بیماران ارسال می‌کنند تا باعث دلگرمی بیماران از نتیجه عمل رینوپلاستی خود شوند.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

Post your questions and comments in the comments section.

 

The effect of smoking on rhinoplasty

The effect of smoking on rhinoplasty

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: We have discussed the effect of smoking in rhinoplasty.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

One of the most important things that smokers need to know before rhinoplasty is the effect of smoking on rhinoplasty.. In this article, we decide if you are a smoker and decide to have a nose job (Rhinoplasty operation) you have. Know the effect of smoking on rhinoplasty to prevent smoking Take action before and after your nose job.

Negative effects of smoking for rhinoplasty

Smoking along with its many harms to the body. Many negative effects for rhinoplasty (Rhinoplasty operation) has it. Applicants for May rhinoplasty should be addicted to cigarettes and hookah before and after cosmetic surgery.. So as not to have negative effects on the outcome of your cosmetic surgery.

If you do not quit smoking for 2 weeks before rhinoplasty. For rhinoplasty, there may be lung problems or problems with the patient's anesthesia.

 

So do your best until about 2 weeks before rhinoplasty (Rhinoplasty surgery) Stop smoking altogether so that you do not have problems with surgery.

Also, after rhinoplasty, it is necessary to quit smoking and all tobacco, such as hookah, for about 1 month.. Because smoking after rhinoplasty surgery can cause problems in the healing process of nasal wounds and have negative effects on the healing of the nose or the healing of nasal sutures..

So to prevent the effect of smoking in rhinoplasty, stop smoking and hookah altogether about 2 weeks before rhinoplasty and at least 1 month after rhinoplasty.. To have a successful rhinoplasty with the desired result.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

Post your questions and comments in the comments section.

 

Orthodontics and rhinoplasty

Orthodontics and rhinoplasty

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: ارتودنسی و عمل بینی پرداخته ایم.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

برای بیمارانی که تصمیم به انجام ارتودنسی و جراحی بینی را باهم دارند این سوال پیش می آید که کدام یک را باید ابتدا انجام دهند و همچنین تداخلی بین جراحی بینی و انجام ارتودنسی با یک دیگر وجود دارد یا خیر ؟ در این مقاله می خواهیم به برسی انجام ارتودنسی و عمل بینی بپردازیم تا دریابیم کدام یک باید ابتدا انجام شود و آیا می توان همزمان با هم اقدام به جراحی بینی و ارتودنسی نمود؟

تاثیر ارتودنسی بر بینی

انجام ارتودنسی امکان تغییر شکل دادن بر فرم لب ها را در پی دارد. برای انجام عمل زیبایی بینی جراح شکل دهی و زاویه نوک بینی را نسبت به لب بالایی بیمار تعیین می کند. پس اگر شما ابتدا اقدام به جراحی زیبایی بینی کنید و سپس ارتودنسی انجام دهید. احتمال تغییر شکل لب ها و نامتقارن شدن بینی با لب بالایی وجود دارد که می تواند نارضایتی بیمار را از فرم بینی و یا لب خود داشته باشد.

در ضمن انجام ارتودنسی بعد از عمل زیبایی بینی این خطر را در پی دارد که در حین اقدامات متخصص ارتودنسی بر روی بیمار فشار بر بینی تازه جراحی شده وارد شود و مشکلات خاص خود را به دنبال داشته باشد.

در نتیجه توصیه می شود تا اگر تصمیم به جراحی زیبایی بینی و ارتودنسی دارید ابتدا اقدام به ارتودنسی نمایید و پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی جراحی بینی انجام دهید.

 

آیا می شود جراحی بینی و ارتودنسی را همزمان انجام داد؟

پزشکانی که جراحی زیبایی انجام می دهند اگر بیمار چند جراحی زیبایی را مانند عمل بینی و عمل زیبایی گوش بخواهد با هم انجام دهد در صورتی که میزان بیهوشی بیمار بیش از حد نباشد امکان پذیر است اما برای انجام جراحی بینی و ارتودنسی به دلیل آن که متخصص این دو با یک دیگر متفاوت می باشند و همچنین به دلیل آن که ارتودنسی در یک مرحله انجام نمی شود و نیازمند اقدامات دوره ای خاصی می باشد و همچنین با توجه به گفته های بالا به دلیل نهایی بودن نتیجه آن بر شکل لب ها انجام جراحی بینی و ارتودنسی با هم امکان پذیر نمی باشد.

چه مدت پس از ارتودنسی می شود جراحی بینی انجام داد؟

همانطور که گفته شد انجام ارتودنسی امکان تغییر شکل دادن فرم لب ها را در پی دارد. پزشکان متخصص ارتودنسی با در نظر داشتن این موضوع به بیمارانی که تصمیم به انجام عمل بینی پس از ارتودنسی دارند توصیه می کنند تا ۶ ماه پس از ارتودنسی اقدام به جراحی بینی نمایند تا نتیجه مطلوب را هم از ارتودنسی خود داشته باشید و هم از عمل زیبایی بینی.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

 

The effect of skin disease on rhinoplasty

The effect of skin disease on rhinoplasty

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: We have discussed the effect of skin disease on rhinoplasty.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

The effect of skin disease on rhinoplasty

The severity and extent of skin disease can affect rhinoplasty. پس در صورت داشتن انواع بیماری پوستی مانند تبخال، آکنه پوستی و یا پسوریازیس ابتدا باید جراح بینی معاینات لازم را انجام دهد تا در صورت نیاز بیمار قبل از جراحی بینی تحت درمان پوستی قرار بگیرد تا بعد از رفع بیماری پوستی اقدام به عمل زیبایی بینی کند.

 

The effect of herpes on nasal function

Herpes is a skin condition that affects the lips and around the nose. Herpes will not be a problem for rhinoplasty if it is mild, but in cases where it is severe, it can be a deterrent to rhinoplasty..

When the nose and surrounding area are inflamed by herpes and the skin is thin. Rhinoplasty increases the severity of skin inflammation and can cause problems for the patient and cause infection.. So herpes should be treated first and then nose surgery should be performed.

So, as it was said, if skin diseases cause infection and thinning of the skin, it is first needed to solve the skin problem, then nose surgery is performed.. In any case, if you have skin problems, you should discuss the problem with your doctor in the pre-rhinoplasty consultation session so that the necessary activities can be performed at his diagnosis in relation to the pre-rhinoplasty procedures..

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

 

Mitral valve prolapse and nasal surgery

Mitral valve prolapse and nasal surgery

About 18% of people in the community suffer from mitral valve prolapse. The question that arises for these people about mitral valve prolapse and nasal surgery is whether it is possible to perform nasal surgery with mitral valve prolapse or not? In this article, we will examine this issue.

As mentioned, about 18% of the population has mitral valve prolapse or mitral prolapse.. Mitral prolapse is one of the heart problems that affects the health of the affected person in daily life..

For those who have heart problems such as clogged arteries or a history of heart attack, and if they have had open heart surgery, if they decide to have rhinoplasty, they must have rhinoplasty in consultation with a cardiologist..

However, those who have mitral valve prolapse do not have any restrictions on rhinoplasty unless they are associated with valve insufficiency..

It is recommended that people with mitral valve prolapse take intravenous antibiotics one hour before rhinoplasty..

 

Advice

It is recommended that those who decide to have rhinoplasty, after choosing the right doctor for rhinoplasty, if they have the slightest health problems or a history of any disease, to discuss with their doctor in a consultation session, if necessary before rhinoplasty Take the necessary steps by a specialist to have rhinoplasty without any problems.

Keep in mind that the slightest health problem or the most insignificant issue on your part may be an important issue in preventing you from having rhinoplasty..

So be sure to discuss all the physical problems of your body or your medical history with your doctor.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

 

Cheap nose surgery in the new year

Cheap nose surgery in the new year

In this article, we want to talk about the causes of cheap rhinoplasty and see if, according to some colleagues, rhinoplasty is possible. And what consequences it can have for the patient.

The price of rhinoplasty in the new year

If you have a search among rhinoplasty surgeons, the price of rhinoplasty varies between 4 million and 20 million. Of course, some colleagues also deal with rhinoplasty at a price of 2 million tomans, which is really debatable.

The price of rhinoplasty is related to various factors. In addition to the expertise and experience of the physician, which is very important in determining the price of rhinoplasty, the level of expertise of the surgical team, the cost of the clinic and the equipment of the clinic to up-to-date surgical devices are influential for the final price of rhinoplasty..

Now, according to these statements, do you think that with 2 million Tomans, a surgical team of about 6 people is responsible for the cost of the clinic?

No cheapness is without reason

Due to the above statements and current costs for rhinoplasty, such as the cost of the clinic, which is at least 1.5 million tomans, doctors who perform rhinoplasty at low costs are not out of the two cases..

۱. Doctors who have just received their medical licenses and are not proficient in rhinoplasty, and by removing their salaries from the cost of rhinoplasty, have reduced the final price of rhinoplasty to attract more patients to gain experience in rhinoplasty..

۲. Doctors who lower their wages by attracting rhinoplasty will attract more patients. But they reduce the quality of their surgery or a large part of the surgery is done by a surgical assistant (resident) they give.

 

So no cheapness can be without cause, and since the nose is one of the most important parts of the face in beauty, it is not good to have a few million less to have a lifetime of regret and dissatisfaction with your appearance..

Also know that the first surgery in rhinoplasty is the most important surgery and in reconstructive rhinoplasty surgery can not be expected to completely solve the problems in primary rhinoplasty..

No expensive quality

Among rhinoplasty surgeons are those who receive very high amounts of money for rhinoplasty when their name is branded. Keep in mind that the name of the doctor does not affect the quality of rhinoplasty, and there are doctors who are not familiar with the name but have sufficient proficiency in non-invasive rhinoplasty..

بهترین راه برای انتخاب بهترین جراح بینی تحقیق درباره آن پزشک از بیماران قبلی آن و مشاهده نمونه جراحی های پزشک و در نهایت صحبت با خود پزشک و بیان کردن خواسته های خود برای شکل دلخواه بینی خود و در نهایت استعلام هزینه جراحی بینی از پزشک می باشد.

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.


 

Thalassemia minor and rhinoplasty

Thalassemia minor and rhinoplasty

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: We have discussed thalassemia minor and rhinoplasty.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

Minor thalassemia and rhinoplasty is a question for patients who decide to have rhinoplasty and have thalassemia.. Because many people consider thalassemia to be a type of anemia, if you have thalassemia, if you decide to have cosmetic surgery, you may be concerned about problems during rhinoplasty.. To find out, read the rest of this article.

Thalassemia minor and rhinoplasty

Thalassemia minor is a type of malignant gene in the blood that usually does not have a disease or physical health and is not different from normal people with thalassemia minor. In some cases, there is a feeling of weakness and fatigue in people with thalassemia minor. That's not a big deal.

This gene is most problematic when two people with thalassemia minor marry each other whose child has thalassemia major and will have a lot of problems thanks to a marriage test if two people have thalassemia minor. If one or both couples do not know, the marriage test will be determined and the couple will be notified to take the necessary measures before future problems occur..

In relation to those who decide to have rhinoplasty and have thalassemia minor, as we said in the description, because they are practically no different from a normal person, so there is no restriction or possibility of problems for these loved ones in performing rhinoplasty. They can perform rhinoplasty, except in cases where the patient has severe anemia..

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.

 

Blood pressure in the nose operation

Blood pressure in the nose operation

In this article from Dr. Majid Rasti's website, Isfahan rhinoplasty and plastic surgeon examines an important issue: We have blood pressure in the nose operation.

I suggest you read this article to the end and at the end, if you have any questions, send them to Mr. Doctor in the comments section at the bottom of the page..

داشتن فشار خون در عمل بینی یکی از نگرانی بیمارانی می باشد که دارای فشار خون بالا می‌باشند. In this article, we want to examine whether blood pressure causes a disorder in the operation of the nose or whether it is dangerous for the patient's health. Stay tuned.

High blood pressure in nasal surgery

Undoubtedly, the first and most important principle in performing rhinoplasty, like any other surgery, is to maintain the patient's health. Therefore, all necessary measures must be taken, both before and during rhinoplasty. One of the things that can endanger a person's health during rhinoplasty is high blood pressure. Because the blood pressure is involved with the heart and the patient's heart rate changes with anesthesia, if the patient has high blood pressure, the anesthesiologist, whose job is to control the patient's anesthesia and the amount of oxygen needed during rhinoplasty, should monitor the heart and its maintenance. Have it in balanced conditions.

Al-Banna is for people who have high blood pressure and are at risk for anesthesia. With the diagnosis of a physician and anesthesiologist, the patient can be operated on without anesthesia and in a state between sleep and wakefulness to reduce the risk of heart attack..

 

High blood pressure risks

کسانی که دارای فشار خون بالا می باشند خون آن ها با شدت بیشتری در بدن پمپاژ می شود و معمولا باید از قرص وارفارین که ضد انعقاد خون می باشد استفاده کنند مصرف این قرص قبل از عمل زیبایی بینی احتمال بروز خونریزی را در حین عمل بالا می برد. Therefore, if possible, the use of warfarin tablets should be stopped or controlled a few days before rhinoplasty so that there is no particular problem during rhinoplasty..

In general, if the patient does not have very high blood pressure and is not too old for rhinoplasty, and if his blood pressure is treated, there will be no particular problem with rhinoplasty.. However, you must inform your rhinosurgeon about the amount of blood pressure and the type of medication you are taking before the operation, and be sure to minimize your salt intake a few days before the nose operation to control your blood pressure..

If it is useful, share it with others.

Doctor Majid Rasti ardakani

Plastic surgery

Of nose surgery

For more information turn to the address and hours of operation and registration تماس Visit website.